Doğru Alan Adı Seçimi İçin 10 İpucu

Konu arama sonuçları olunca alan adınızın ve URL yapınızın büyük rol oynadığı bir gerçek. Bu sadece ziyaretçilerinizin sizi ve içeriğinizi bulması için bir rota değil, alan adınız aynı zamanda aramalardaki görünürlüğünüzü de etkiliyor. Gelişen web dünyasında eskiye göre çok daha fazla domain seçeneği varken, ideal sonuçlar için atabileceğiniz bazı önemli adımlar var. Peki doğru alan adı nasıl seçilir? Domain seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

  1. Anahtar kelimelerle başlayın

Alan adınızı kaydetmeye başlamadan önce, yeni fikirlerle beyin fırtınası yaratın. Örneğin ilk başta 3-5 tane farklı anahtar kelime seçebilir ve bunlarla ortaya varyasyonlar çıkarabilirsiniz. Elbette seçtiğiniz anahtar kelimeler işinizi veya sitenizi açık biçimde tanımlamalıdır. Bunları karıştırın ve anlamlı olanı bulmaya çalışın.

Basit bir örnek verelim, diyelim ki bir kasabınız var ve web sitesini açacaksınız. Aradığınız anahtar kelimeler şehrinizin adının yanı sıra et ve et ürünlerini çağrıştıran şeyler olmalı.

  1. Özgün olmalı

Alan adınız aynı zamanda markanızın da bir parçası olacak. Bu yüzden de siz ve kullanıcılar için oldukça önemli. Domain seçimi yaparken başka bir marka veya siteyi çağrıştırmaması kesinlikle çok önemli çünkü aksi takdirde ortaya karışıklıklar çıkabilir.

  1. COM uzantısına dikkat

Eğer uzun süreli bir çalışma oluşturacaksanız, .com uzantısı her zaman en iyisidir. Alan adı yönlendirmeleri yapabilirsiniz fakat .com olan bir domain ülke pazarı için kritik önem taşır. Bunlardan en önemlisi ise kullanıcılardır.

Kendinizden düşünün, bir internet sitesi isminden sonra aklınıza ilk hangi uzantı geliyor?

  1. Yazması kolay olsun

Eğer URL’nizin yazımı zorsa, insanlar zahmet etmeyebilir. Söylenmesi ve yazması zor URL bağlantıları son kullanıcılarınız için rahatsız edici olabilir. Elbette uzun bir URL’ye de kaliteli anahtar kelimeler ekleme şansınız var fakat ilk önem vereceğiniz kullanıcı deneyimi olmalı.

  1. Akılda kalıcılık

Kelimeler yazıldığı gibi değil, aklımızda kaldığı gibidir. Eğer markanızın veya sitenizin hızla yayılmasını istiyorsanız, alan adınız da hatırlaması kolay bir isim olmalı. Kimse isminizi hatırlamadıktan sonra, iyi bir internet sitesine sahip olmanın anlamı da yok.

  1. Kısa tutun

Bundan tekrar bahsedelim, kısa URL’ler her zaman hatırlaması ve yazması kolay olanlardır. Aynı zamanda basılı yerlerde, örneğin kartvizitlerde de daha şık dururlar.

  1. Beklentileri karşılayın

Birisi sitenizin alan adını duyduğunda ne beklemeli? Eğer bu beklenti yerine gelmiyorsa ortada bir sorun var demektir. Amazon ve Google gibi sitelerin isimleriyle içeriklerinin farklı olduğunu düşünebilirsiniz fakat bu platformların üzerinde ciddi zaman ve emek harcandı, ardından bu noktaya geldiler. O yüzden alan adınızın içeriğinizi çağrıştırmasına önem gösterin.

  1. Markanızı inşa edin

Eğer önceki kuralla eşleşen güzel bir alan adı bulamadıysanız, bunun yerine kendinizi öne çıkarın. Kimi zaman kaliteli bir lakap, takma isim de markanıza değer katabilir. Doğru seçim yaparsanız, zaman içinde emeklerinizin karşılığını alırsınız.

  1. Trendlere aldanmayın

Bir şey moda, trend oldu diye hemen tutacak hissine kapılmayın. Başkalarının başarılı olduğu şeyleri kopyalamak her zaman iyi değildir. Bu yüzden garip telafuzlardan, tire işaretlerinden veya rakamlardan uzak durun. Basit, hedefe odaklı ve hatırlaması kolay isimlere yönelin.

  1. Domain araçlarını deneyin

Beyin fırtınası yaparken başarılı olamıyorsanız merak etmeyin çünkü internet arkanızda. Bu konuda çeşitli siteler var ve isim bulmanıza yardımcı oluyorlar, bunları da deneyebilirsiniz.

Sonuç

Alan adınız demek, işinizi, markanızı ve sitenizi tuttuğunuz adrestir. Nasıl ki emlak sektöründe konum önemliyse, internet dünyasında da alan adı benzer bir öneme sahiptir. Bu yüzden hem kullanıcı kitlenize, hem de arama motorlarına hitap etmelisiniz. Alelade bir domain seçmeyin, zaman ayırın ve bolca düşünün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.