SEO

Backlink Elde Etmenin 7 Pratik Yolu

Google’ın keşfiyle birlikte SEO olgusu da önem kazandı ve SEO için de backlink kavramı temel elementlerden birisi hâline geldi.

Backlink inşası başarıya ulaşmak isteyen her webmaster için kritik öneme sahip. Bu yazıda blog veya web siteniz için nasıl kaliteli-başarılı şekilde backlink alabileceğinizi açıklayacağız, hem eski, hem de yeni metotlardan bahsedeceğiz.

Makale Yayını

Sitenize backlink almak için uzun süredir en iyi ve en etkili yöntemlerden birisi de makale yayınlamaktır. Bu yöntem yayınlayacağınız misafir yorumları kadar kolay değildir ve aynı zamanda dikkat etmeniz gereken birkaç unsur var. Örneğin makalelerinizi mutlaka konuyla alakalı sitelerde yayınlamalısınız.

Örneğin teknolojiyle ilgili yayın yapıyorsanız, makaleniz ve yayınlayacağınız site de bu konuda olmalı. Aksi takdirde yazıya eklediğiniz link değersiz hâle gelecektir. Aynı zamanda makaleyi eklediğiniz site de güvenilir ve kaliteli yazılara sahip olmalı, arama motorları tarafından dikkate alınmalıdır. Son olarak, linkiniz no-follow değil, do-follow olarak eklenmelidir.

Sosyal Medya

Sosyal medya internet sitenize hızlıca kaliteli backlinkler almak için ideal bir yöntemdir. Pek çok sosyal platformun page rankleri yüksek değerlerdeyken, bu da sizi etkileyecektir. Bu sitelerden pek çoğu biyografi kısmına veya başka yerlere web sitenizin linkini eklemenize izin veriyorlar.

Dolayısıyla başta Twitter olmak üzere Google+ ve Pinterest gibi mecraları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Basın Bültenleri

Eğer habercilik yapıyorsanız veya ürün satışı içindeyseniz basın bültenleri üreterek de backlink alabilirsiniz. Pek çok kaliteli site bu bültenleri yayınlarken, yapmanız gereken şey de onlarla iletişime geçerek yazınızı ekletmek olacak.

Bunu düzgün şekilde yaparsanız, pek çok kaliteli backlink alabilirsiniz. Basın bülteni yazarken dikkat etmeniz gereken şey ise yazının haber değeri taşıması ve ilgi çekici bir başlığa sahip olmasıdır. Bu şekilde daha çok insan okur ve siteler de yayınlamaya değer bulur.

Link Değişimi

Bu biraz eski moda bir yöntemken, hâlâ işe yaradığını kısmen söyleyebiliriz. (bu yöntemi tavsiye etmiyoruz) Bazı anahtar kelimelerde yükselmek için farklı sitelerle link takasına girebilirsiniz.

Link değişimi yoluyla kaliteli backlinkler alırken, başkalarının linkini koyacağınız ayrı bir web siteniz olması önemlidir. Sonuçta arama motorlarından ceza almak istemezsiniz.

Dosya Paylaşım Siteleri

Backlink almak için bir diğer yöntem de, dosya paylaşım sitelerine yazı veya e-book yüklemektir. Bunu blog yazılarınızı .pdf formatına çevirerek gerçekleştirebilirsiniz. Tabii yazı içine sitenize yönlenen bir link de eklemeniz gerekiyor.

Birçok insan bu yöntemden şüphe duysa da, bu siteler Google tarafından güvenilir olduğu için size de katkısı önemli oluyor. Ayrıca pek çoğu da do-follow link veriyor.

Konuk Yazarlık

Çeşitli web sitelerinde, konuk yazarların da içerik yayınlayabildiğini mutlaka görmüşsünüzdür. Sayfa değeri, otoritesi yüksek web sitelerinde kaliteli yazılar yayınlayıp, içine de kendi linkinizi yerleştirebilirsiniz.

Bu yazılar kimi zaman uzun süre anasayfada kalabilir ve başka insanların da paylaşma olasılığı artar.

Misafir Yorumları

Spam yapmadıkça hâlâ sitelerin yorum kısımlarıyla kendinize backlink oluşturabilirsiniz. Bunun için de okunma değeri yüksek yorumlar atmalısınız.

Sonuç olarak, bütün linkler eş değerde değildir. Kaliteli bir backlink yapısı oluşturmak, sizi daha iyi SEO’ya ulaştırır ve ardından aldığınız trafik artar. Bahsettiğimiz ipuçlarını uygulayıp, iyi bir araştırmaya girerseniz eminiz ki kısa sürede gelişimi göreceksiniz.

Erhan

1988 yılında Ankara'da doğdum. Süleyman Demirel Üniversitesi Yüksek Lisans öğrencisiyim. 2005 yılından beri SEO, Dijital Pazarlama, E-Ticaret ve Sosyal Medya alanlarında kendimi geliştirdim ve 2014 yılına kadar firmalarda SEO Uzmanı olarak çalıştım. 2015 yılında Softajans.com'u kurmuştur, alanında büyük firmalara SEO ve Dijital Pazarlama danışmanlığı hizmeti vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dosya paylaşım siteleri, kaliteli içerik üretiyorsanız ve doğru siteleri tercih ettiyseniz oldukça etkili. Güzel yazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu