Instagram Kullanarak Trafik Artırmanın Yolları

Instagram, 2016 yılında işletmelere özel hesapları tanıtarak markalara ve takipçilerine öncelik tanıdı ve bu şekilde beğeniler ile takibin ötesinde, anlamlı bir etkileşime girmelerini sağladı. Eğer siz de web siteniz için Instagram’dan trafik çekmekte zorluk çekiyorsanız, bu yazı size göre. İşte Instagram’dan nasıl ‘tık’ alacağınıza dair 4 etkili yöntem.

 1. Biyografiye Link Ekleyin

Instagram’dan sitenize trafik çekmenin bilinen en basit yöntemi, profilinizin biyografi kısmına site linkinizi eklemektir. Eğer özel olarak farklı sayfalara da tık almak istiyorsanız, zaman zaman bu kısmı düzenleyebilirsiniz.

Biyografiye Link Ekleyin

Birçok firma Instagram profillerine sadece anasayfa bağlantılarını ekliyor ve asla değiştirmiyor. Buna rağmen, düzenli olarak sayfa bağlantılarını değiştirerek farklı yazılara da tıklanma alabilirsiniz. Hatta fotoğraftaki açıklamaya, ‘Daha fazlasını okumak için bağlantıya tıklayın’ gibi ibareler de ekleyebilirsiniz.

Tıklanmaları veya satışları arttırmak için, yaratıcı olmak size kalmış. Sadece insanların istedikleri zaman size ulaşabilmelerini sağlayın.

 1. Reklam Kampanyaları Başlatın

Web sitenize Instagram aracılığıyla trafik çekmenin bir diğer basit yöntemi de reklam kampanyaları oluşturmak, sponsor vermektir. Organik yazıların aksine, Instagram reklamları tıklanabilir bağlantılar oluşturur. (Instagram’da Nasıl Reklam Verilir ? konumuzu inceleyebilirsiniz)

Reklam Kampanyaları Başlatın

Kullanıcılar sadece bağlantıya tıklayarak sitenize ulaşmaz, aynı zamanda ‘Daha fazlasını oku’ gibi bir tuş da eklenir ve ziyaretçi çekilir. Instagram reklamları, tıpkı Facebook reklamları gibidir ve bu yüzden hedef kitle seçiminde bulunabilirsiniz.

Instagram’da sponsor oluştururken seçebileceğiniz özellikler şu şekildedir;

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • İlişki durumu
 • Eğitim seviyesi
 • Meslek
 • Konum
 • İlgiler, hobiler
 • Satın alma geçmişlerine göre davranışları, marka seçimleri ve cihaz kullanımları

Bu hedef kitle seçeneklerinden bir kombinasyon oluşturarak reklamlarınızı daha etkili biçimde kullanabilir ve istediğiniz kişilere erişebilirsiniz. Üstelik minimum reklam harcaması da bulunmuyor. Günlük düşük bir miktarla başlayabilir, isteğe ve geri bildirime göre rakamı arttırabilirsiniz.

 1. Ürünlerinizi Etiketlendirin

Instagram son zamanlarda yeni bir servisi de hizmete koyarken, bu şekilde belli işletmeler organik Instagram fotoğraflarındaki ürünleri etiketlendirebiliyor. Böylece kullanıcılar ürünün etiketli kısmındaki açıklamaya tıkladığında, doğrudan belirlenmiş web site sayfalarınıza yönlendiriliyorlar.

Ürünlerinizi Etiketlendirin

Maalesef bu servis şu anda sadece ABD’de geçerli fakat farklı yöntemlerle Türkiye’de de kullanmayı deneyebilirsiniz.

 1. Instagram Hikayeleri ve ‘Daha Fazlasını Gör’

Instagram’daki organik gönderiler tıklanabilir linklere sahip değil fakat eğer onaylı bir hesabınız varsa, Hikayeler aracılığıyla tıklanabilir hâle getirebilirsiniz. Birçok markanın onay alma şansı var ve bunun için çok fazla takipçiye ihtiyacınız da yok.

Bu Hikayeler gönderilerinde, ‘Daha fazlasını gör’ yazan bir tuş beliriyor ve kullanıcı yukarıya kaydırdığında, sizin belirlediğiniz internet sayfasına yönlendiriliyorlar. Eğer onaylı bir hesabınız yoksa ve bunla da uğraşmak istemiyorsanız, web sitenize trafik çekmek için bu özelliğe sahip hesaplarla anlaşabilirsiniz.

Belli miktarlarda para ödeyerek, popüler ve onaylı kullanıcılara ‘sponsor’ içerik yayınlatan pek çok web sitesi ve marka bulunuyor. Bunun bir faydası da, o kişi – kurumun popülaritesi sebebiyle oldukça yüksek kitlelere ulaşabilmeniz. Tabii bu çoğu zaman biraz masraflı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.