SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

En iyi SEO yönteminin aslında içeriğin kendisi olduğu yıllardan beri söylenir. Sonuçta teknik ayrıntılara ne kadar dikkat ederseniz edin, kalitesiz bir içerikle kaliteli bir site oluşturma şansınız hiçbir zaman olmayacaktır.

Okuma Tavsiyesi: On Page SEO ve Off Page SEO Nedir?

Bu noktada devreye metin yazarlığı girerken, özellikle yazım konusunda tecrübeli kişiler için SEO uyumlu içerik üretmek oldukça kolay. Sonuçta sadece her zaman olduğu gibi yazacaksınız ve bunun üzerinde sadece belli birkaç düzenleme yapacaksınız. SEO uyumlu makale yazmak, arama sonuçlarında üste çıkmak için nispeten daha kolay bir yöntem olduğu gibi, aynı zamanda reklamlara yüksek meblağlar ödemekten de kurtaracak. Peki bunun için nelere dikkat etmek gerekir?

Nasıl SEO Uyumlu Makale Yazılır?

Fakat tüm bunlar sadece sıralama ve trafikle de ilgili değil. SEO uyumlu makale yazarak aynı zamanda okuyucularınızı etkileşime sokabilir, otorite oluşturabilir ve ürün satışı gerçekleştirebilirsiniz. Bu konuda yardımcı olması için bazı SEO uyumlu yazı tekniklerini derledim;

Kitlenizi tanıyın: Size verebileceğim en iyi ve en önemli metin yazarlığı tavsiyesi, yazdığınız kitlenin kim olduğunu tanımanızdır. Ödevinize çalışırsanız, karşılığını da mutlaka alırsınız.

Alt başlıklar: Etkileyici bir başlık okuyucunun dikkatini çeker fakat yazıyı okumaya devam etmeleri de gerekiyor. Bunun için de h2, h3 etiketleriyle alt başlıklar kullanmak şart. Alt başlıklar aynı zamanda arama motorlarının içeriğinizi anlamasına da yardımcı olur.

İçerik dili ve uzunluğu: Yazılarınızda mutlaka yalın ve anlatım bozukluklarından uzak bir dil tercih edin. Hatalı ve akıcı olmayan yazılar okuyucuyu uzun süre tutmayacağı gibi, arama motorlarının da hoşuna gitmeyecektir. Aynı zamanda çok kısa yazılardan uzak durun, içeriklerinizi belli bir uzunlukta tutmaya özen gösterin.

Font seçimi: Doğru font tipi ve boyutu, yazınızı hem okunabilir kılar, hem de görsel olarak ilgi çekici hâle getirir. Tüm bunlar da doğrudan etkileşimi arttırır.

Kalın ve İtalik: Belli kelimeleri kalın yapıp, alıntı kısımları da italik hâle getirerek yazılarınızı daha okunabilir yapabilirsiniz.

Paragraf uzunluğu: Özellikle uzun yazılarda, aynı şekilde uzun paragraflar kullanmamaya özen gösterin ve arada boşluklar bırakın. Aksi takdirde yazı kısa sürede sıkıcı hâle gelecektir.

Anahtar kelime: En önemli konulardan birisi de yazıyla ilgili anahtar kelimeleri içinde kullanmak. Uygun yerlere sayıyı abartmamak kaydıyla anahtar kelime serpiştirmek iyidir fakat dediğim gibi abartmamalısınız. İdeal olarak başlıkta ve birkaç yerde daha kullanabilirsiniz.

KategorilerSEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.